مقالات

محافظت از سیستم های گرمایشی با استفاده از مخزن انبساط

مخزن انبساط

منبع انبساط از قطعات مهم پکیج دیواری است که وظیفه مهمی را بر عهده دارد. استفده از این قطعه باعث می شود.تا در صورت گرم شدن آب، از هدر رفتن حجم اضافه آب جلوگیری کند. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا شما را با نحوه کارکرد مخزن انبساط آشنا سازیم.

مخزن انبساط چیست؟

مخزن انبساط مخزن کوچکی است.که برای محافظت از سیستم های گرمایش آب بسته.(غیر قابل فشار) و سیستم های آب گرم خانگی در برابر فشار بیش از حد استفاده می شود. مخزن انبساط با جذب حجم اضافی آب که هنگام گرم شدن آب و جذب نوسانات.فشار تأمین آب ورودی، به عنوان یک سرریز عمل می کند.

از آنجا که آب هنگام گرم شدن به دلیل انبساط حرارتی منبسط می شود،.آبگرمکن هر بار که آب را گرم می کند حجم اضافی از آب را ایجاد می کند.

برای مثال، آب سرد در یک آبگرمکن استاندارد 50 گالنی با گرم شدن.تا 120 درجه فارنهایت به 52 گالن افزایش می یابد. این حجم اضافی آب می تواند فشار اضافی را در سیستم لوله کشی ایجاد کند. اگر افزایش فشار کافی باشد ممکن است.به مرور زمان به آبگرمکن، وسایل لوله کشی و خود لوله های آب آسیب برساند.

مخزن انبساط  در سیستم های تامین آب بسته چگونه کار می کند

در یک سیستم باز که در آن انبساط آب می تواند به منبع آب شهر بازگردد، اغلب مشکلی وجود ندارد. بسیاری از خانه ها دارای سیستم تامین آب بسته ای هستند.که مجهز به دریچه یک طرفه مانند شیر برگشت، سوپاپ چک یا شیر کاهش فشار (PRV) است.

در یک سیستم بسته، این فشار اضافی آب ناشی.از انبساط حرارتی به احتمال زیاد باعث آسیب می شود. زیرا فشار اضافی آب نمی تواند به منبع آب شهر برگردد.و بنابراین جایی برای رفتن ندارد.

در بسیاری از موارد، حتی اگر از منبع آب شهری استفاده می کنید،.خواه شیر بازرسی وجود داشته باشد یا خیر. افزایش فشار ناشی از گرمایش آب گرم خانگی می تواند.باعث پراکنده شدن شیر تخلیه آب شود. مخازن انبساط حرارتی یا مخازن بالشتک ممکن است.بر روی آب سرد ورودی مورد نیاز باشد.

اکثر شهرها نیاز دارند که سیستم های لوله کشی بسته مسکونی مجهز به مخازن انبساط باشند. اگر شما نوعی از بازدارنده جریان برگشت را در خط اصلی آب نصب کرده اید، ممکن است.طبق قانون از شما خواسته شود که مخزن انبساط آبگرمکن را نیز نصب کنید.

مخزن انبساط - شرکت همرفت

دلائل استفاده از مخزن انبساط در سیستم های گرمایش

انبساط حرارتی دلالت بر افزایش جرم یا حجم ماده با افزایش دمای آن است. از آنجا که آب خانه شما در لوله های قابل انعطاف نگهداری می شود،.پس لازم است در مورد آن بیشتر بدانید.

آبگرمکن ها یکی از جنبه های اساسی سبک زندگی مدرن ما هستند. شاهد هستیم که آبگرمکن ها دائما در حال کار است.و آب را برای سینک ها،.دوش ها و لوازم ما گرم می کند. با هر بار فشار،  آب مخزن منبسط می شود.

شاید شما فکر کنید که آب اضافی از خانه شما بیرون می آید، اما اینطور نیست. به این دلیل که اکثر خانه ها از سیستم لوله کشی بسته استفاده می کنند.و آب اضافی در اصل در خانه شما محبوس می شود.

این مطلب را هم مطالعه کنید: شیر ایمنی یا اطمینان(PSV ) 

نحوه نصب مخزن انبساط آبگرمکن

اگر یک شیر یک طرفه روی خط اصلی آب نصب نکرده اید،.پس سیستم آب بسته ای ندارید. مخازن انبساط معمولاً در بالای آبگرمکن روی خط آب سرد قبل از ورود به آبگرمکن نصب می شوند. با این حال، می توان.در هر نقطه از خط آب سرد قبل از ورود به آبگرمکن نصب کرد.

داشتن مخزن انبساط از چکه شدن شیرهای آب و در توالت فرنگی،.از رسیدن فشار اضافی در سیستم به وسایل و آسیب زودرس آنها جلوگیری می کند.

برای اکثر تاسیسات مسکونی با آبگرمکن 40 یا 50 گالنی، یک مخزن ساده 2 گالنی مناسب است. نصب مخزن با اتصال معمولی 3/4 اینچی بسیار آسان است. درصورتی که قبلاً در آبگرمکن وجود نداشته باشد،.باید یک اتصالات سه راهی بالای آبگرمکن نصب شود.

چرا باید نگران فشار آب باشید

شاید فکر کنید داشتن فشار زیاد آب چندان مهم نیست. حقیقت این است که فشار آب یکی از.مهمترین جنبه های سیستم لوله کشی خانه شما است.

وقتی فشار آب شما بیش از حد بالا باشد، وسایل، لوازم و لوله ها تحت فشار بیشتری قرار می گیرند. توالت، سر دوش و شیرهای آب شما همه طوری طراحی شده اند.که تحت آستانه فشار خاصی کار می کنند. درصورت فشار بیش از.حد مجاز، دچار خرابی شده و باید تعویض شود.

اگرلوله های آب در پشت دیوارها، بالای سقف ها یا زیر کف ها باشند، ممکن است نشت های کوچکی ایجاد شود.که ممکن است.برای ماه ها تشخیص داده نشوند. این نشت های کوچک در نهایت منجر به آسیب ساختاری می شود.

گاهی اوقات، فشار زیاد آب منجر به ترکیدگی ناگهانی لوله می شود. این امر در زمستان صادق است.که باعث تجمع یخ در لوله ها می شود.

خوشبختانه نظارت بر فشار آب منزل شما.از زمان فشارسنج های دستی پیشرفت زیادی داشته است. سیستم های امنیتی هوشمند.آب مانند Flo by Moen به طور مداوم فشار و جریان آب خانه شما را کنترل می کند.و همچنین با تست های خودکار بهداشتی روزانه (آزمایش کاهش فشار) نشتی را اسکن می کند

نحوه تعمیر و نگهداری مخزن انبساط

متأسفانه مخازن انبساط حرارتی برای همیشه دوام نمی آورند. بیشتر مخازن در نهایت دچار آبگرفتگی می شوند.و این امر باعث می شود نتوانند عملکرد خود را انجام دهند.

با وجود شیرهای بازرسی و جلوگیری کننده های جریان برگشت، لوله های آب، آبگرمکن و.حتی برخی لوازم خانگی شما باید با افزایش فشار ناشی از انبساط حرارتی مقابله کنند. این باعث ساییدگی و پارگی غیر ضروری می شود که می تواند به وسایل استفاده از آب گرم، از.جمله آبگرمکن شما آسیب برساند. حتی می تواند علت ترکیدگی لوله باشد.

مخزن انبساط - سیستم گرمایشی

نکات مهم برای مراقبت از مخزن انبساط

توصیه لوله کش های حرفه ای این است.که آنها را هر پنج تا ده سال تعویض کنید. در اینجا چند روش برای مراقبت از مخزن انبساط وجود دارد:

  • مراقب تراکم باشید. این می تواند ناشی از مخزن.انبساط آب اشباع باشد یا آب و هوای بسیار مرطوب. در هر صورت، اگر آبگرمکن شما در نزدیکی هر وسیله.برقی قرار داشته باشد، می تواند خطری ایجاد کند.
  • “تست ضربه زدن” را انجام دهید. به سادگی روی مخزن انبساط خود ضربه بزنید و به صدای آن گوش دهید. اگر صدای توخالی داشت،.یعنی هنوز هوا در داخل آن وجود دارد. اما اگر صدای متفاوتی از آن تولید شد،.به این معنی است که مخزن شما پر از آب است و باید تعویض شود.
  • مخزن را لمس کنید. قسمت بالایی و پایینی مخزن انبساط خود را لمس کنید. قسمت بالای مخزن، که باید با هوای فشرده پر شود،.هنگام لمس کردن سرد است. انتهای مخزن، جایی که آب می رود، باید گرم باشد. اگر قسمت بالای مخزن مانند قسمت پایین است،.حتما مشکلی وجود دارد.
  • به شیر تخلیه فشار آبگرمکن خود توجه کنید. اگر فشار زیادی برای کنترل مخزن انبساط وجود داشته باشد، آب را آزاد می کند. اگر متوجه شدید که شیر تخلیه دائما در حال چکیدن است،.به این معنی است که مخزن انبساط شما دیگر کار نمی کند.
  • قبل از خراب شدن مخزن را ارتقا دهید. یک قاعده خوب این است.که هر زمان که بخاری آب خود را تعویض یا سرویس می کنید ، مخزن خود را تعویض کنید.
  • مخزن معیوب را در اسرع وقت تعویض کنید. درصورت درست کار نکردن مخزن، خانه شما در معرض آسیب آب یا حتی بدتر انفجار آبگرمکن است. به محض اینکه متوجه شدید که چیزی درست نیست.برای نصب مخزن انبساط جدید اقدام کنید.

خرید انواع قطعات پکیج دیواری شوفاژ از فروشگاه همرفت

شرکت همرفت با چندین سال سابقه در زمینه واردات و فروش انواع قطعات.پکیج، بهترین مخازن انبساط را به فروش می رساند.  شما می توانید با مهندسین حرفه ای ما در ارتباط باشید.و از خدمات مشاوره قبل از خرید ما استفاده کنید. تیم پشتیبانی فروشگاه همرفت بصورت.شبانه روز آماده پاسخگویی به سوالات، مشکلات و انتقادات شما می باشد.

مطالب مرتبط